Wednesday, March 1st

Weber State University, in compliance with the Americans with Disabilities Act, ensures equal access to all university functions, activities, and programs for individuals with disabilities.  Please contact Jackie Shafer at 801-626-7515 at least one week prior to this event to request accommodations in relation to a disability.

Early Bird Stories (9:30–10:20 a.m.)

Davis Conference Center, Layton, Utah

Ballroom AEF (all ages): Lucas Bitner, Kristina McCammon, Holly Robison, Antonio Sacre (MC: Shanna Tobin)

Ballroom B (upper elementary): Alice Steed, Kate Call, Dave & Carol Sharp, Clive Romney (MC: Peggy Saunders)

Ballroom CG (all ages): Kalea Atkinson, Reese Wren, Rachel Hedman, Kim Weitkamp  (MC: Kathy Gambles)

Ballroom DH (all ages): Tymakoa Crockett & Devin Page, Carter Harper, René Sheets, Steffani Raff  (MC: Wayne Kartchner)

Morning Magic (10:30–11:20 a.m.)

Davis Conference Center, Layton, Utah

Ballroom AEF (all ages): Hailey Barrett, Angel Hernandez, Janine Nishiguchi, Kim Weitkamp  (MC: Matty Bryant)

Ballroom B (upper elementary): Ashton Rasmussen, Lily Richards, Kristen Clay, Bil Lepp (MC: Peggy Saunders)

Ballroom CG (all ages): Brinlee Williams & Sydney Schroader, Kierstina Stanger, Nannette Watts, Karl Behling  (MC: Kathy Gambles)

Ballroom DH (all ages): Kimball Morris, Lulu Loosle, Ginger Parkinson, Sam Payne  (MC: Buck Ekstrom)

Tales for Toddlers (10:30–11:20 a.m.)

Davis Conference Center, Twilight Room 1, Layton, Utah

Sara Biehl, Cheryl Wendt

Tales to Remember (11:30–12:20 p.m.)

Davis Conference Center, Layton, Utah

Ballroom AEF (all ages): Genevieve McFadden, Sydney Murdock, Suzanne Hudson, Steffani Raff  (MC: Brenda Smith)

Ballroom B (upper elementary): Kaiimilani Crockett, Jessica Boyd, Rachel Hedman, Sam Payne  (MC: Peggy Saunders)

Ballroom CG (all ages): Soleil Hansen, Evie Cook, Carol Esterreicher, Antonio Sacre  (MC: Kathy Gambles)

Ballroom DH (all ages): Cannon Morris, Adric Williamson, George McEwan, Bil Lepp  (MC: Pam Park)

WSU Davis Campus Performance (1:30 p.m.)

Ballroom, Building 3, WSU Davis Campus, Layton, UT

Bil Lepp

School Outreach Concerts (afternoon)

Layton Elementary Grades 3–6 (369 W Gentile St, Layton)  2:00 p.m.  Antonio Sacre

Odyssey Elementary Grades K–6 (2050 S 1955 W, Woods Cross)  1:30 p.m.  Karl Behling

Syracuse Arts Academy Antelope Campus 2:00 p.m.  René Sheets, Suzanne Hudson

Snowcrest Jr. High (2755 North Highway 162, Eden)  1:30 p.m.  Nannette Watts, George McEwan

Highmark Charter School Grades K-6  1:00 p.m.  Ginger Parkinson, Clive Romney

Ogden Preparatory Academy  2:00 p.m.  Carol Esterreicher, Janine Nishiguchi

South Clearfield Elementary Grades K–6 (990 E 700 S, Clearfield) 2:15 p.m.  Holly Robison, Dave & Carol Sharp

Seniors Stories (afternoon)

Apple Tree Assisted Living Center, Kaysville, Utah, 1:30 p.m.: Steffani Raff

Applie Village Assisted Living Center, Layton, Utah, 2:30 p.m.: Kim Weitkamp

Family Fun & Scout Night (6:30–7:20 p.m.)

Ballroom B, Davis Conference Center, Layton, Utah

Karl Behling, Steffani Raff, Clive Romney, Sam Payne
(MC: Rachel Hedman)

Festival Finale: National Storytellers' Favorites (7:30 p.m.)

Ballroom B, Davis Conference Center, Layton, Utah

Antonio Sacre, Kim Weitkamp, Bil Lepp
(MC: Rachel Hedman)